Психологічна підтримка учня: Поради батькам напередодні ЗНО.

Іспити, від яких так багато залежить, серйозна і важлива перевірка не тільки знань учня, але і його психологічної стійкості.

Іспити часом перетворюються на справжнє випробування. В підлітковому віці досвід серйозних життєвих випробувань ще дуже невеликий і, звичайно ж, психологічного гартування недостатньо.

Екзаменаційний стрес – один з найпоширеніших видів стресу в учнів. Це головний негативний фактор, який впливає на результати зовнішнього незалежного оцінювання. З іншого боку, абсолютний спокій – теж не вихід, адже здорова “спортивна злість” допомагає мобілізувати всі ресурси і впоратися зі збільшеним об’ємом завдань.

А чи можна подолати цей стрес без напруги і страхів?

Перші, хто може допомогти впоратися зі стресом перед іспитами – батьки.

Сімейна атмосфера є головним чинником успішної підготовки випускника до складання іспиту. У період, коли підліток готується до тестування, батьки повинні створити йому максимально комфортні умови.

Крім того, якщо ви хочете, щоб у вашого підлітка було менше проблем, позбудьтеся від власних. Надихайте особистим прикладом: подорожуйте навіть на близькі відстані, вмикайте фантазію, щоб урізноманітнити звичайні сімейні вечори, відвідуйте виставки і театри. Покажіть, що бути дорослим – це цікаво.

Перед батьками стоїть одне з найголовніших завдань – підтримка!

Підтримувати того, хто вчиться,  виходить вірити в нього. Надати психологічну підтримку учню можна простими словами: “Я знаю тебе і впевнений, що ти все зробиш відмінно”, “Ти зможеш з цим впоратися”, “Ти знаєш весь матеріал дуже добре”, “У тебе все вийде”.

Підліткові допоможуть впоратися з власним хвилюванням заохочення і – чи не найголовніше – спокій самих дорослих.

Батькам у цей період важливо бути одночасно суворими та добрими, але не виступати у ролі суддів. У цей період підліток дуже добре відчуває батьків, тому важливо контролювати інтонацію голосу, вираз обличчя, різні дотики. Запропонуйте йому свою участь у підготовці до іспитів, але не наполягайте. Підтримуйте свою дитину, демонструйте, що розумієте його переживання. Важливо донести до випускника думку, що кількість балів не є досконалим вимірником його можливостей.

Кілька основних рекомендацій, як допомогти школяреві підготуватися до зовнішнього незалежного оцінювання:

 • Підбадьорюйте учня, хваліть їх за те, що вони роблять добре.
 • Розподіліть темп підготовки по днях.
 • Контролюйте режим підготовки, не допускайте перевантажень, робіть перерви.
 • Привчіть підлітка раціонально розподіляти час.
 • Забезпечте повноцінний сон і правильне харчування.
 • Показуйте приклад.

Батьки – двигун успіху випускника

Дійсно, роль батьківської підтримки у підготовці до ЗНО переоцінити складно. Але потрібно розуміти, що надмірна опіка може тільки нашкодити. Піліток – це відповідальна людина, яка думає, хоча й не здатна робити самостійно абсолютно все.

На батьках лежить зобов’язання допомогти своїй дитині у розподілі часу. У віці 16-18 років у підлітка в голові одночасно стикається велика кількість різних думок, переживань і амбіцій. Власне, якщо правильно забезпечити режим дня – зникне й весь стрес. Принаймні, його значна частина.

Щоб максимально мінімізувати вплив стресу на навчальні завдання, учневі слід дотримуватися простих рекомендацій:

 1. Спати мінімум 8 годин на добу, можна виділити одну годину на сон вдень після навчання.
 2. Пити достатньо води: зневоднення – ще одна причина швидкої втоми та поганої реакції.
 3. Стежити за тим, щоб у раціоні вистачало вітамінів і білкової їжі швидкого засвоєння.
 4. Якомога раніше визначитися з предметами на ЗНО та почати підготовку, щоб рівномірно розподілити заняття.
 5. Обрати курси та викладачів з підготовки до ЗНО та скласти розклад занять, він повинен висіти на видному місці.
 6. Скласти список тем для повторення з кожного предмету і повісити його на стіну. Позначати пройдену кількість повторень і при необхідності доповнювати список.
 7. Кожен день перед сном відзначати свої досягнення, обов’язково знайти мінімум п’ять пунктів, за які варто себе похвалити, і хвалити від усього серця.
 8. Вивчити вправи на розслаблення та медитацію, у тому числі дихальні вправи – це може стати в нагоді при написанні ЗНО.

Пам’ятайте: найголовніше – це знизити напругу і тривожність підлітка та забезпечити відповідні умови для занять.

Практичний психолог Андрієнко Ірина Володимирівна

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *