Соціальні мережі в нашому житті

У лютому цього року вже вкотре відзначають День безпечного Інтернету   завдяки ініціативі компанії «Microsoft Україна». Ця організація є  засновником веб-ресурсу «Он-ляндія – безпека дітей в Україні»

У наш час сучасна молодь вільно володіє можливостями Інтернету та мобільними телефонами, а учні, можливо, не розуміють, як без цього жив світ 20 років тому. Сьогодні Інтернетом користується 710029070 людей.

 Учнів усе більше і більше захоплюють соціальні мережі. У Інтернеті вони знаходять все те, чого, на жаль, дедалі менше залишається в традиційних засобах інформації і спілкування, — відсутність контролю і можливість вільного обміну думками.

Ніколи раніше не було так легко, швидко та зручно знайти людей будь-якого віку, соціального статусу, статі, національності, рівня досвіду й дискутувати з ними на які завгодно теми, що є цікавим для певних груп.

Соціальні мережі мають ряд переваг але разом з тим, вони приховують досить багато небезпек для дітей. Знання цих небезпек дозволить їх уникнути. Розглянемо основні їх види:

Віруси.  Вірус – це невелика програма, яка написана програмістом високої кваліфікації, здатна до саморозмноження й виконання різних деструктивних дій. Дія вірусів може проявлятися по-різному: від різних візуальних ефектів, що заважають працювати, до повної втрати інформації.

Кібер-хуліганство. Кібер-хуліганство – термін, який використовується для того, аби описати інформаційні атаки на дитину через Інтернет. Варіанти кібер-хуліганства досить різноманітні. Основними їх різновидами є наступні.

Кібер-булінг. Одна із форм переслідування дітей та підлітків за допомогою ІКТ. Для цього можуть створюватися сайти, на яких розміщуються матеріали, що компрометують дитину (фото, відеозйомки тощо).

Кібер-грумінг. Цей термін розкриває суть ще одного різновиду кібер- хуліганства – входження у довіру до дитини з метою використання її у сексуальних цілях.

Фішинг – технологія Інтернет-шахрайства, розроблена з метою крадіжки конфіденційної інформації. Різновидами її є поштовий фішинг (отримання листа від «державної установи» або «банку» із вимогою повідомити особисті  дані) та он-лайн-фішинг (створення ідентичної копії відомих сайтів Інтернет-магазинів з метою обманювання покупців).

Фармінг. Різновид шахрайства в Інтернеті, коли оманливим шляхом користувач потрапляє на ідентичну копію відомих сайтів. Потім відбувається зараження комп’ютера вірусами та шпигунським програмним забезпеченням.

Он-лайн-хижаки «Хижаки» встановлюють контакт із дітьми шляхом розмов у чат-кімнатах, обміну миттєвими повідомленнями, електронною поштою або через дошки повідомлень спонукаючи дітей, з якими вони знайомляться в он-лайні, до контакту віч-на-віч.

Спам. Це масова розсилка комерційної, політичної та іншої реклами (інформації) або іншого виду повідомлень (у тому числі й підроблених) особам, які не висловлювали бажання їх отримувати.

Недостовірна інформація. В Інтернеті на різноманітних форумах досить легко знайти інформацію, яка є не лише антинауковою, а й життєво небезпечною, якщо нею скористатися.

Існують певні правила користування соціальними мережами:

  1. Не повідомляй про себе і батьків приватну інформацію не висилай незнайомим людям фото.
  2. Не вір всьому, що кажуть про себе віртуальні знайомі.
  3. Не погоджуйся на зустріч з випадковим знайомим. Або роби це в людяних місцях і за участю батьків.
  4. Обмежуй свій час перебування в соціальній мережі.
  5. Батьки мають знати, чим ти займаєшся, коли сидиш біля комп’ютеру!
  6. Не ображай інших, не лайся, будь чемним.
  7. Тримай пароль компютера у таємниці.
  8. Якщо опиняєшся в складній ситуації поговори з батьками.

Соціальні мережі містять як корисну так і небезпечну інформацію, а що виберети ви… все залежить від вас!

                                                                                                                                        Практичний психолог Андрієнко І. В.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *